Aktualności

  

Odchodzą kolejni żołnierze „Parasola”


Z żalem informujemy, że 30 stycznia 2016 r. w wieku 88 lat zmarł Jacek Tomaszewski ps. „Jacek”, przewodniczący Środowiska Batalionu Armii Krajowej „Parasol”, przyjaciel naszej szkoły. Kilka dni później, 5 lutego 2016 r., odeszła Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama”, łączniczka Batalionu AK „Parasol”, matka chrzestna sztandaru naszej szkoły. Miała 89 lat. Szkolny poczet sztandarowy będzie im towarzyszył w drodze na wieczną wartę. Cześć ich pamięci!

Zmarła matka chrzestna naszego sztandaru

 

Sanitariuszki i ranny powstaniec z "Parasola" po wyjściu z kanałów na ul. Wareckiej przy Nowym Świecie. W środku stoi Maria Stypułkowska - Chojecka ps. "Kama", po prawej Krzysztof Palester ps. „Krzych”, jeden z obrońców Pałacyku Michla. (Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego)Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci „Kamy” – Marii Stypułkowskiej – Chojeckiej, pedagoga, pasjonatki historii i popularyzatorki wiedzy historycznej, kapitana Wojska Polskiego, wielokrotnie odznaczanej za działalność konspiracyjną w okresie II wojny światowej i udział w Powstaniu Warszawskim, wreszcie niezwykłego świadka przeszłości – harcerki, żołnierza elitarnego batalionu AK „Parasol”, uczestniczki akcji dywersyjnych, w tym słynnej, brawurowo przeprowadzonej akcji na kata Warszawy – Kutscherę, w której druhna „Kama” pełniła funkcję zwiadowcy.

Odeszła przedstawicielka Kolumbów – pokolenia – legendy, pierwszego po stuletniej niewoli urodzonego i wychowanego w niepodległości i dla niepodległości.

Dla nas, całej społeczności szkoły imienia Batalionu AK „Parasol” Pani „Kama” jest postacią szczególnie ważną i bliską. To, między innymi, dzięki niej mała ursynowska szkoła z Hawajskiej mogła stanąć wobec wiarygodnego świadectwa przeszłości, danego przez jej bohaterów. Wielką wartość miały dla nas historie wojenne, opowiadane przez druhnę „Kamę” silnym głosem, piękną „przedwojenną” polszczyzną, pełne wzruszających, dramatycznych epizodów i jednocześnie zabawnych anegdot.

Na spotkaniach z uczniami, na które zawsze znajdowała czas, nikogo nie trzeba było uciszać. Odbieraliśmy wtedy lekcję autorytetu budowanego na świadectwie godnego życia i rzeczywistych zasług słuchając opowieści z zapartym tchem. Zapamiętamy sesje historyczne, pełne swady, powstańcze, harcerskie gawędy, rozmowy , a także wspólnie spędzane szkolne święta: jubileusze, Dni Szkoły, Wigilie…

To Pani „Kamie” (m. in.) zawdzięczamy, że nasza szkoła od dziewięciu lat ma swojego patrona. Pamiętamy, z jakim entuzjazmem odniosła się wraz z całym Środowiskiem Żołnierzy „Parasola” do naszego pomysłu nadania szkole imienia legendarnego batalionu i z właściwą sobie energią wspierała nas we wszelkich działaniach zmierzających do realizacji tego planu. 26 września 2007 roku, w uroczystym dniu przyjęcia przez szkołę imienia, była matką chrzestną szkolnego sztandaru, na którym widnieje godło Jej batalionu – wpisany w znak Polski Walczącej – niebieski parasol.

Kochana Pani „Kamo”! Dziękujemy, że została Pani bohaterką także naszej szkolnej historii, naszym nauczycielem, autorytetem i przyjacielem.

Anna Hohendorff
polonistka Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 4 im. Batalionu AK „Parasol”