Biogramy

  

Wacława Godzisz – Jurczakowska


Wacława Godzisz – Jurczakowska pseudonim „Wacka”, sanitariuszka 3. kompania.

Urodziła się 14 stycznia 1925 roku w Warszawie w rodzinie Pawła i Klemensy z Kopczyńskich jako jedna z czterech córek. Ojciec pracował jako rzemieślnik, a matka zajmowała się domem. Rodzice byli patriotami. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1938 roku zdała do Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Należała do drużyny harcerskiej działającej przy  gimnazjum do którego uczęszczała.  Dalszą naukę przerwała wojna.

Posłuchaj relacji Wacławy Godzisz – Jurczakowskiej o Powstaniu Warszawskim

Do konspiracji przystąpiła w 1942 roku, gdy wstąpiła do oddziału Szarych Szeregów. W ,,Parasolu” została przydzielona do IV plutonu 3 kompanii. W tym okresie przechodziła kursy sanitarne, a w czasie Powstania Warszawskiego pełniła funkcję sanitariuszki liniowej. Jej funkcja polegała na niesieniu pomocy rannym żołnierzom na linii ognia. Podobnie jak inne sanitariuszki, walczyła w pierwszej linii tzn. na froncie ryzykując swoje życie każdego dnia udzielając pomocy medycznej rannym żołnierzom w warunkach pola walki.

Z batalionem przeszła cały szlak bojowy z Woli na Stare Miasto, później kanałami na Śródmieście i na Czerniaków. Pani Wacława była ranna. Została postrzelona  na Starówce, co utrudniło jej przejście przez kanały.

Po upadku Powstania wraz z ludnością Warszawy dostała się do obozu w Pruszkowie. Stamtąd szczęśliwie wróciła do zrujnowanej Warszawy. Rozpoczęła wtedy studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale stomatologii, które ukończyła w 1949 roku.

W 2003 roku otrzymała stopień podporucznika Wojska Polskiego. 31 lipca 2010 roku z rąk Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.