Powstanie Warszawskie

  

Okrąg 2


Dom mieszkalny pracowników Banku Polskiego ul. Okrąg 2 (róg Wilanowska 26 ) – tutaj ewakuowano „Parasol” po utracie budynku PKO Ludna 9 (Okrąg 7). Przepełniony budynek zacięcie broniono 17 i 18 września, kiedy Niemcy zaatakowali „Goliatem” zwalając całą fasadę. Spowodowało to paniczną ucieczkę ludności cywilnej tam zgromadzonej w dół ulicy Wilanowskiej, a także zdezorganizowało obronę. Sanitariat „Parasola” ewakuowano na Wilanowską 12, a kwatermistrzostwo na Wilanowską 5.

Oddziały bojowe „Parasola” broniły jeszcze tego budynku, aż do całkowitej dezorganizacja stanowisk obronnych. I pluton pod dowództwem „Pająka” wycofał się na Wilanowską 14 i 5, a II pluton na Wilanowską 5.

Ruiny kamienic przy ulicy Okrąg. Ujęcie od Ludnej. Po prawej narożny budynek przy ul. Czerniakowskiej 200 u zbiegu z Okrąg i Wilanowską. </br>(Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskieg)

Ruiny kamienic przy ulicy Okrąg. Ujęcie od Ludnej. Po prawej narożny budynek przy ul. Czerniakowskiej 200 u zbiegu z Okrąg i Wilanowską.
(Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskieg)

Ruiny kamienic przy ulicy Okrąg. Ujęcie od Ludnej. Po prawej narożny budynek przy ul. Czerniakowskiej 200 u zbiegu z Okrąg i Wilanowską.

(Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego)

 

 

Relacja  Wiesławy Kamper – Gliszczyńskiej ps. „Sławka”, 2. kompania:

„Niemcy wdarli się na Okrąg 2 od strony Czerniakowskiej i Wilanowskiej. Był straszny popłoch. Setki ludzi jęczących, stłoczonych w piwnicach, a ludzie cywilni stłoczeni w korytarzu przejścia uniemożliwiają ewakuację rannych. Sama nie wiedziałam, co robić. Całe podwórze pod ostrzałem, w kilku klatkach są już Niemcy, granaty rozrywają się co chwila. Pomagam w przenoszeniu naszych chłopców na Wilanowską 18.

Wszystko to stłoczone na kupie jęczy i domaga się wody, której nie ma. Postarałyśmy się z „Henią” […] o wiadro wody i na cegłach ugotowałyśmy ją; mimo że błagają, by dać im zimnej, nie ustępujemy. […] Już wiele osób chorych jest na czerwonkę. […]

Po ciężkich cierpieniach umarł „Zabawa” [Jan Wróblewski – DK]. Któraś z dziewcząt czuwała przy nim cały czas. Jest tu też „Jenny” – bardzo zmizerniała”.

D. Kaczyńska, Dziewczęta z „Parasola”, Warszawa 1993, s. 303 – 304.

 

Pozostałości domu mieszkalnego pracowników Banku Polskiego u zbiegu ulicy Okrąg i Wilanowskiej (Okrąg 2). Po prawej stronie budynku widoczny efekt działania „Goliatha”, który zawalił ścianę frontową. </br>(Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego)Pozostałości domu mieszkalnego pracowników Banku Polskiego u zbiegu ulicy Okrąg i Wilanowskiej (Okrąg 2). Po prawej stronie budynku widoczny efekt działania „Goliatha”, który zawalił ścianę frontową.

(Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego)
.