Święto Szkoły 2022

Dla całej społeczności szkolnej 27 września był bardzo ważny i wyjątkowy. Obchodziliśmy Święto Szkoły i 15. rocznicę nadania liceum imienia Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. Tego dnia 73 uczniów z klas pierwszych liceum i z klas siódmych szkoły podstawowej po raz pierwszy przypięło tarcze z herbem „Parasola” i złożyło uroczyste ślubowanie przed sztandarem szkoły.

Cieszymy się, że razem z nami mogła świętować pani Maria Wiśniewska pseudonim Malina, łączniczka Batalionu AK „Parasol”, która wielokrotnie z uśmiechem i dobrym słowem odwiedzała nas na uroczystościach szkolnych. Miło nam było również gościć panią Dorotę Łoboda, radną i przewodniczącą Komisji Edukacji w Radzie Warszawy, a także panią Ewę Peret, prezes Zarządu Autorskiego Towarzystwa Edukacyjnego.

Po ślubowaniu profesor Paweł Makowiec przypomniał nam okoliczności powołania 27 września 1939 r. konspiracyjnej Służby Zwycięstwu Polski i struktur Polskiego Państwa Podziemnego – unikalnej i największej w okupowanej Europie tajnej organizacji, kierującej działaniami cywilnymi i wojskowymi przeciw hitlerowskim i sowieckim okupantom podczas II wojny światowej.

Po części oficjalnej rozpoczęła się wspólna gra historyczna, przygotowana przez prof. Kamila Kropidłowskiego, prof. Przemysława Zielińskiego, prof. Łukasza Matyska przy wsparciu prof. Pawła Makowca. W tym roku młodzież otrzymała dwa zadania do wykonania: jedno w szkole, a drugie we wskazanych na mapach miejscach na Ursynowie. Pierwsze zadanie plastyczno-literackie polegało na wykonaniu plakatu oraz napisaniu tekstu odezwy, wzywających mieszkańców Warszawy do obrony ojczyzny. W ramach drugiego zadania – tzw. taktycznego, uczniowie z poszczególnych klas udali się do wyznaczonych rejonów Ursynowa i tam określali na mapach najlepsze do obrony miejsca pod względem ukształtowania terenu i istniejącej zabudowy.

Oto krótka prezentacja fotograficzna, jak w tym roku świętowaliśmy.

Ślubowanie nowych uczniów "Parasola"
Ślubowanie nowych uczniów „Parasola”
Pani Maria Wiśniewska pseudonim Malina
Pani Maria Wiśniewska pseudonim Malina
Pani Dorota Łoboda Przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Warszawy
Pani Dorota Łoboda Przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Warszawy