Święto Szkoły 2023

27 września 2023 r., w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, obchodziliśmy uroczystość Święta Szkoły. Tradycyjnie po odśpiewaniu Hymnu Szkoły „Chłopcy silni jak stal” – piosenki szturmowej Batalionu AK „Parasol” odbyło się ślubowanie nowych uczniów z klasy 7A szkoły podstawowej oraz z czterech klas pierwszych liceum.

Niezwykłym gościem naszych uroczystości był pan pułkownik Zbigniew Rylski (pseudonim Brzoza) najstarszy żyjący żołnierz Batalionu AK „Parasol – w styczniu tego roku Pan Zbigniew ukończył 100 lat! Gościliśmy także rodziny naszych żołnierzy: córkę ppłk Stanisława Jastrzębskiego (ps. „Kopeć”) i syna Wojciecha Świątkowskiego (ps. „Korczak”). Świętowali z nami również przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Parasol”, Fundacji Niezawodni oraz Autorskiego Towarzystwa Edukacyjnego.

Po uroczystości ślubowania odbyła się gra historyczna. Podczas pierwszej części młodzież rozwiązywała zadania o Patronie i o historii naszej szkoły. Natomiast w drugiej części gry uczniowie mieli do wykonania zadanie na terenie Warszawy. Polegało ona na odnalezieniu – na podstawie podanych wskazówek i opisów – miejsc w poszczególnych dzielnicach Warszawy, gdzie znajdują się murale przedstawiające wydarzenia i bohaterów walk z czasów okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. W każdym z tych miejsc liderzy klas przygotowywali relację fotograficzną i opis, co przedstawia każdy mural. Uczniowie z klas maturalnych w tym samym czasie zapalili znicze na kwaterze Batalionu i na grobach żołnierzy „Parasola” na warszawskich Powązkach.

Transmisja i nagłośnienie naszej uroczystości zostały zrealizowane z użyciem sprzętu audiowizualnego pozyskanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości:

https://www.gov.pl/web/laboratoria