Mural dla Gryfa i Ziutka

Na Woli powstał mural pod tytułem „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola” – na pamiątkę najbardziej znanej piosenki powstańczej, którą w Pałacyku Michlera 4 sierpnia 1944 roku napisał Józef Szczepański ps. „Ziutek”. Obroną Pałacyku przy ulicy Wolskiej 40 dowodził Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” z oddziałem żołnierzy Batalionu Armii Krajowej „Parasol”.

Uroczystość odsłonięcia muralu odbyła się 2 sierpnia 2023 r. w Sanktuarium Świętej Faustyny przy ul. Żytniej 1. To właśnie z tego miejsca 79 lat temu, po odprawieniu Mszy świętej, Batalion „Parasol” ruszył do walki z Niemcami na Woli.

Odsłonięcia muralu dokonała pani Izabela Bogucka, Prezes Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf” w asyście dowódcy Jednostki Specjalnej Gryf WOT oraz dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca – spadkobierców tradycji wojskowej Batalionu AK „Parasol”.

Wydarzeniu towarzyszył koncert pieśni żołnierskich w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej.

W trakcie uroczystości zaprezentowano także czteroczęściowy ilustrowany komiks o walkach żołnierzy „Parasola” podczas okupacji niemieckiej (Akcja „Góral” i Akcja na aptekę Wendego) i w czasie Powstania Warszawskiego (Pałacyk Michla i Na szańcach Woli).

=> Zobacz relację z obrony Pałacyku Michlera

=> Zobacz biogram „Gryfa”

Kilka zdjęć z uroczystości odsłonięcia muralu (foto JS)